MDK w sieci
facebook
twitter
linkedin
image1 image1 image1 image1 image1 image1 image1 image1 image1 image1

Galeria Zuzanny Starzyńskiej

 


Wystawa zbiorowa prac uczniów MDK w Kielcach
pt. ”Biało-czarny rower”  do utworu Rodrigo y Gabriela „Hanuman”.

Wystawa obejmuje 27 prac formatu 60/80 cm. wykonanych techniką collage w monochromatycznych barwach oraz instalację z multimediami. Cykl wykonywało 9 uczniów z najstarszej grupy, z pracowni Zuzanny Starzyńskiej. Młodzież zainspirowana dynamiczną i rytmiczną muzyką gitar klasycznych, wzmacnianych elektrycznie, wykonała tryptyki (trzy obrazy). Każdy uczeń skupił się na wybranym fragmencie utworu, wykonując collage z wydrukowanych zdjęć, przedstawiających fragmenty rowerów.
W tle wystawy słychać kompozycję muzyczną, która ma metaliczny pogłos, kojarzący się z mechanicznymi elementami roweru. Nasza interpretacja pozwoliła na połączenie dwóch dziedzin sztuki: muzyki i plastyki, gdzie rytm i tempo stanowią konstrukcję obrazów. Rytm powstał poprzez powtarzanie się elementów identycznych w odpowiednich odstępach, a tempo można dostrzec w plamach barwnych i wielkości przedstawionych kształtów. Drobne elementy to tempo szybkie, a duże kształty to wolne. 
Instalacje multimedialną stanowią dwie płaszczyzny kontrastujące ze sobą. Elementem zespalającym obie części jest tytułowy biało-czarny rower. Na ciemnym i jasnym tle występuje połączenie dwóch rzeczywistości: realnej i wirtualnej.

Akustyczny utwór gitarowy, twórczości meksykańskiego duetu, wywołuje w nas pozytywny nastrój, przypominając beztroskie wycieczki rowerowe, gdzie nic poza „tu i teraz” nie ma znaczenia.

Zapraszamy na wspólną przejażdżkę.

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 


fot. Przemysław Sękowski  

2019  Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach  Design (modify by King MDK)