Międzynarodowy sukces uczniów z pracowni plastycznych Młodzieżowego Domu Kultury

W pierwszej połowie br. w Chinach zorganizowany został konkurs malarski dla dzieci „Green@Future” 2024 Ningbo and International Friendship Cities Painting Competition”. Zaproszenie do udziału dla młodych artystów Kielc w wydarzeniu trafiło dzięki partnerstwu naszego miasta z Yuayo (wchodzi w skład aglomeracji Ningbo) oraz wsparciu Pana Rena Enji – Przedstawiciela Miasta Kielce w Chinach. W rywalizacji wzięło udział 29 uczniów z trzech pracowni plastycznych MDK.
Tematem konkursu była szeroko rozumiana kwestia Ziemi  jako wspólnego domu, powiązane z tym skojarzenia na temat ekologii, zachwytu nad pięknem otaczającego świata, przyszłości naszego globu i roli człowieka w ochronie przyrody. Przygotowując prace, dzieci musiały pamiętać, że tworzą konkretną wypowiedź plastyczną, której ostatecznie nadadzą tytuł. Połączenie obrazu ze słowami stworzyło spójną całość, rodzaj krótkiego hasła czy myśli pokazujących sposób myślenia autorów, i miało wpływ na ostateczny odbiór pracy przez jury      w Ningbo . Wszystkie prace powstały na formacie A3 w technikach rysunkowych i malarskich. Możemy zobaczyć obrazki wykonane pro markerami, tuszem kreślarskim, cienkopisami, ołówkami, kredkami akwarelowymi, farbami akwarelowymi i akrylowymi. Jury powołane przez organizatora konkursu wyłoniło laureatów, wśród których  znaleźli się nasi wychowankowie, zdobywając:
– jedną  nagrodę specjalną, jedyną przewidzianą  przez organizatorów – Nina Ajchel
– dwie pierwsze –  Marcelina Krzysiek i Tosia Tumiłowicz
– pięć drugich – Amelia Opoka, Kacper Kwiatek, Tola Ośka, Maja Biskupska, Natalia                 Kozłowska,
– trzy trzecie – Maja Wójcik, Zosia Domagała oraz Antonina Raczyńska.

Nagrodzone prace powstały w pracowni prowadzonej przez p. Joannę Biskup-Brykczyńską oraz p. Annę Kaletę.

To wielki sukces uczniów i nauczycieli z Młodzieżowego Domu Kultury, którzy zdobyli najwięcej, bo aż 11 nagród.  Jury nagrodziło także młodych  artystów z m.in. z  Francji, Japonii, Korei, Jordanii, Białorusi, Rosji, Kazachstanu, Armenii, Ekwadoru, Wietnamu czy Madagaskaru, Na  konkurs nadesłano 1015 prac z 15 miast, 13 krajów. Polskę reprezentowali tylko młodzi plastycy z Kielc.